O hokeji Stručná charakteristika Podvodní hokej je kolektivní hra, ve které soupeří dvě družstva složená z 10 hráčů - šest v poli + čtyři náhradníci (střídá se v průběhu hry). Snahou každého družstva je dosažení co nejvyššího počtu bodů (dopravení puku do soupeřovy branky). Každý hráč je vybaven základní potápěčskou výstrojí (ploutvemi, maskou a dýchací trubicí), hokejkou a rukavicí. Hraje se olověným pukem o hmotnosti 1.2-1.5 kg potaženém pryží, aby puk lépe klouzal po dně. Hrací plocha je 20-25 metrů dlouhá a 12-15 metrů široká. Šířka branek, umístěných na středu protilehlých konců, je 3 metry. Hraje se v hloubce min. 2 metrů (hráči by neměli stačit). Hrací doba je 2x 15 minut s tří minutovou přestávkou. Hru kontrolují tři rozhodčí (hlavní na boku bazénu, 2 vedlejší ve vodě) a časoměřič/zapisovatel.
Soutěže a utkání Mezi nejvyšší soutěže patří mistrovství světa (konané od roku 1980) a mistrovství Evropy (od roku 1985). V roce 2008 se koná v Istanbulu mistrovství Evropy, na které se za Českou republiku premiérově chystá dívčí tým z našeho oddílu Serrasalmus. Mimo to se pořádá řada mezinárodních soutěží v Evropě, zejména ve Velké Británii, Slovinsku, Francii a Holandsku. Jednou z takových evropských soutěží je například Alpská liga, které se účastní nejlepší družstva z každé zúčastněné evropské země. Pravidelnými účastníky této soutěže jsou Slovinsko, Chorvatsko, Německo, Maďarsko, Itálie, Francie, Belgie, Holandsko, Velká Británie a Česká republika. V letech 2005 až 2007 jsme úspěšně organizovali vždy jeden z dílčích turnajů této soutěže. Vznik a vývoj Tato hra má celkem dlouhou historii. Podvodní hokej (Underwater Hockey, Octopush) vznikl roku 1954 ve Velké Británii. Vynalezl ho Alan Blake se svou ženou a přáteli. Byli členy potápěčského klubu a velmi aktivně se potápěli. Problém ovšem byl, co co dělat v zimě, když se nedá potápět v moři (tenkrát ještě neměli žádné potápěčské obleky). Alana napadlo zkusit vymyslet nějaký sport. Jednoho večera se Alan sešel s ženou a přáteli a řekl jim své nápady a vize o zimním sportu, který by mohli vymyslet. Osm hráčů v týmu, olovněné kruhové závaží a pálku na posouvání olověného disku. Jména Octopus (osm hráčů), Squid (něco jako klouzat) pro ten disk, Cuttle (protože se rýmuje se slovem scuttle - otvor se záklopkou, ošatka) pro bránu a Pusher (z angl. tlačit, posouvat) pro hokejku daly vzniknout názvu sportu OCTO- PUSH (osm tlačících). Stále se objevovaly pochybnosti, zda to vše vůbec může fungovat a jediným způsobem jak to ověřit bylo jít do bazénu. Od té doby se hrál pravidelně, pořádali se různé akce a prezentoval se tento zbrusu nový sport Octopush. Nyní je registrován u Mezinárodní potápěčské federace (C.M.A.S). Ve světě patří k dynamicky se rozvíjejícím sportům. V současné době tvoří špičku tohoto sportu týmy Jižní Afriky, Austálie, Kanady, Nizozemí, Velké Británie a Francie Podrobná historie podvodního hokeje zde (anglicky) Podvodní hokej v Česku V České republice patří podvodní hokej pod Svaz Českých potápěčů. V současnosti existuje pouze jeden oficiální klub - Klub podvodního hokeje Serrasalmus, ČeskéBudějovice. Pro zpestření potápěčských tréninků se podvodní hokej nepravidelně hraje i v několika potápěčských či jiných sportovních klubech, např. v Praze, Novém Jičíně, Liberci nebo Jablonci n/N.
Vybavení hráčů tvoří základní potápěčská výstroj (ploutve, maska, dýchací trubice) hokejka čepice s krytem na uši rukavice.
Klub podvodního hokeje Serrasalmus České Budějovice Partneři Partneři Kontakty Kontakty Turnaje Turnaje Tréninky Tréninky O hokeji O hokeji O nás O nás Odkazy Odkazy Profily hráčů Profily hráčů Foto a video Foto a video O hokeji O hokeji